anwis.plPokój przyjazny uczniowi

Nowości

Pokój przyjazny uczniowi

Aby uczeń chętnie odrabiał lekcje, nie wystarczy mu funkcjonalne biurko i wygodne krzesło. Jego miejsce pracy musi być odpowiednio oświetlone, najlepiej jasnym i łagodnie rozproszonym światłem.  

Najzdrowsze dla oczu jest naturalne światło i z tego względu kącik do nauki zwykle urządzamy pod oknem. Jednak nadmiar słońca, zwłaszcza w pokojach usytuowanych od strony południowej i południowo-zachodniej, bywa męczący, gdyż nadmiernie nagrzewa pomieszczenie, powoduje niekorzystne odbicia i razi w oczy. Musimy więc pomyśleć o zatrzymujących promienie słoneczne przesłonach okiennych. Jak to zrobić? 

W roli skutecznej bariery regulującej dopływ promieni słonecznych świetnie sprawdzają się rolety typu dzień i noc. Są one wykonane z tkaniny w naprzemienne pasy różnej szerokości: przejrzyste, które łagodnie filtrują światło, oraz zaciemniające. Pasy te po przesunięciu nachodzą na siebie, co pozwala wpuścić do wnętrza tyle światła, ile akurat potrzeba, lub całkowicie je zaciemnić i to bez konieczności podnoszenia czy opuszczania rolety.  

Tak samo niezawodną ochronę przed słońcem zapewniają rolety wolno wiszące. W zależności od natężenia światła, roletę można podnieść bądź opuścić. Zatrzymanie jej w optymalnym miejscu, nawet przy uchylonym oknie, umożliwia specjalny mechanizm, z którego obsługą poradzi sobie także sześcio- czy siedmiolatek. Warto wiedzieć, że mechanizmy stosowane przez ANWIS są wyposażone w zabezpieczenia spełniające surowe normy europejskie, takie jak napinacze sznurka kulkowego, samo rozpinające się łączniki sznurka kulkowego oraz samo rozpinające się końcówki sznurków. Nie dopuszczają one do krzyżowania się sznurków i tworzenia się pętli, w którą może zaplątać się głowa dziecka samodzielne próbującego ustawić roletę na odpowiedniej wysokości lub po prostu bawiącego się sznurkami i koralikami.   Równie bezpieczne dla zdrowia są nasze tkaniny, a, wybierając rolety, to kryterium także powinniśmy wziąć pod uwagę. Wykonane są surowców niezawierających pestycydów, chlorofenoli, barwników alergizujących ani innych szkodliwych substancji, co zostało potwierdzone certyfikatami OEKO-TEX STANDARD 100. Przed kupnem trzeba się też zastanowić, jaki stopień przejrzystości powinna mieć tkanina. Jeśli okno wychodzi na ulicę w mieście, lepiej zdecydować się na zaciemniającą, tak by światło emitowane przez latarnie, witryny sklepowe czy reflektory samochodów nie przeszkadzało dziecku w zaśnięciu. Dodatkową zaletą tkanin zaciemniających jest łatwość utrzymania ich w czystości. Jako że zostały pokryte specjalnym impregnatem, nie chłoną kurzu, a pojawiające się na nich wszelkie zabrudzenia bez trudu usuniemy wilgotną szmatką.  Nie blakną też pod wpływem słońca ani się nie deformują – długo więc zachowają swój nieskazitelny wygląd. 

Jeśli zharmonizujemy barwę rolet z kolorystyką wystroju, ozdobią też wnętrze. Do pokoju ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej psycholodzy zalecają żywe barwy, które zachęcają dziecko do nauki i zabawy. Czerwone, żółte, zielone czy niebieskie nie muszą być koniecznie meble. Mocne kolory mogą pojawiać się tylko w akcentach – na roletach, narzucie łóżka, poduszkach, obrazkach czy akcesoriach biurkowych. Wyraźnie odcinające się od stonowanego tła wystarczająco spełnią swą stymulującą rolę.


Urządzając pokój nastolatka, wartokierować się jego upodobaniami  estetycznymi, które na ogół są zbieżne z aktualnie panującą modą i, niestety, zmieniają się równie często, jak jej trendy. Dlatego radzimy namówić  młodego człowieka na roletę w neutralnym kolorze, na przykład białą albo szarą, a wolną rękę zostawić mu w doborze kolorystyki pozostałych dodatków. Będą do niej bowiem pasować zarówno czarno-białe plakaty zespołów heavymetalowych, jak i etniczne poduszki we wszystkich barwach tęczy.   

 


Przy okazji zamawiania wybranej przesłony okiennej, pomyślmy o moskitierze. Zapewni dziecku komfort wypoczynku w ciepłych porach roku, kiedy jest najwięcej komarów i innych uprzykrzających życie owadów – możemy zastosować między innymi moskitiery ramkowe. Montuje się je do ram okiennych przy pomocy bezinwazyjnych uchwytów obrotowych, dzięki czemu łatwo je założyć i zdjąć, gdy przestaną być potrzebne. 


Data publikacji: 2016-07-22


Powrót do listy
Anwis w liczbach:

1979 rok
założenia firmy

42 państwa
eksport na cały świat

1200 wzorów
tkanin w naszej ofercie

® Wszystkie zdjęcia zamieszczone na stronie są własnością firmy Anwis. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez wcześniejszej zgody jest zabronione.